Formuła „Zaprojektuj i wybuduj” – kiedy warto po nią sięgnąć?
Formuła „zaprojektuj i wybuduj” w zamówieniach publicznych to jeden z najpopularniejszych systemów, używanych często przy dużych projektach takich jak budowa dróg, mostów, czy budynków użyteczności publicznej. Jakie są jej zalety i kiedy warto po nią sięgnąć?
Zgodnie z art. 103 ust. 1 Prawa zamówień publicznych, zamówienia na roboty budowlane opisuje się za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych. Nieco inna sytuacja występuje, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych – wówczas zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno–użytkowego, zgodnego ze stosownym rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii
Doświadczenie mówi, że formuła „zaprojektuj i wybuduj” może być stosowana w wielu przypadkach. Wszystko zależy od swobodnej decyzji zamawiającego, oczywiście pod warunkiem, że inwestycja, która ma zostać zrealizowana w tej formule spełniała definicję robót budowlanych w rozumieniu PZP
Kiedy więc warto po nią sięgnąć?
Jedną z najważniejszych zalet „zaprojektuj i wybuduj” jest możliwość uzyskania przez zamawiającego efektu w postaci kompleksowej realizacji inwestycji – od zaprojektowania, aż po oddanie do użytkowania.
Dlatego rozwiązanie to jest wybierane przede wszystkim w sytuacjach, w których zamawiający chce wykonać skomplikowane przedsięwzięcie budowlane i nie chce ponosić dodatkowego ryzyka, zwłaszcza projektowego czy “uzgodnieniowego”
W tym trybie to na wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie całego procesu budowlanego. Zamawiający jednak nigdy nie powinien zapominać, że ostateczny sukces w dużej mierze zależy od odpowiedniego sporządzenia programu funkcjonalno–użytkowego. Warto poświęcić mu więcej czasu, ponieważ w sytuacji, gdy nie będzie on precyzyjny i jednoznaczny, może okazać się, że ostateczny efekt wykonanych prac będzie znacznie odbiegał od potrzeb i oczekiwań zamawiającego!
Podstawa prawna:
– art. 103 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605)
– Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. poz. 2454).